Wykładowcy

Krzysztof Meisinger

W opinii wielu krytyków muzycznych, jak i melomanów z całego świata, jest jednym z najbardziej fascynujących i charyzmatycznych młodych gitarzystów klasycznych. Jest zwycięzcą i laureatem wielu międzynarodowych i ogólnopolskich konkursów.

Występuje w kraju i za granicą grając recitale solowe, muzykę kameralną oraz z orkiestrą m.in. w USA, Niemczech, Francji, Anglii, Serbii, Austrii, Hiszpanii, Grecji, Szwajcarii, we Włoszech, na Łotwie i Ukrainie, w takich salach jak Filharmonia Berlińska, Théâtre du Châtelet w Paryżu, Filharmonia Narodowa w Warszawie, Theatre du Palais Royal w Paryżu, Studio Koncertowe Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie, Teatr Wielki Opera Narodowa w Warszawie. Jego debiut w Filharmonii Berlińskiej w 2014 roku zakończył się wielominutową owacją na stojąco. Jego płyta „Melodia Sentimental” została uznana za jedną z 10 najlepszych płyt z muzyką klasyczną roku 2013 przez krytykę niemiecką.

Waldemar Gromolak

Wirtuoz gitary klasycznej, uznany i wysoko ceniony solista i kameralista – jest absolwentem Hochschule für Musik w Kolonii w klasie światowej sławy gitarzystów prof. Roberto Aussela i prof. Huberta Käppela. Zwyciężył w wielu renomowanych konkursach gitarowych, m.in. w Kolonii, Weimarze, Volos, Krakowie. Artystyczne kontakty z wybitnymi polskimi dyrygentami, jak na przykład z Antonim Witem i Wojciechem Czepielem, zaowocowały nagraniem słynnego „Concierto de Aranjuez” Joaquina Rodrigo dla Telewizji Polskiej (Koncert Noworoczny 2000r. Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia). Występował również z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Antoniego Wita. Wydana została płyta kompaktowa z tym koncertem z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej im. Artura Rubinsteina pod dyrekcją Wojciecha Czepiela (Dux 0256). Jest to pierwsze polskie nagranie gitarowe, które otrzymało nominację do prestiżowej nagrody muzycznej FRYDERYK.

Ewa Jabłczyńska

Doktor habilitowana sztuk muzycznych, gitarzystka
promująca kulturę muzyczną w kraju i poza jego granicami. Wykładowca
Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie oraz
Uniwersytetu im. Jana Długosza w Częstochowie.
Jej zainteresowania badawcze, naukowe i artystyczne obejmują głównie
problematykę adaptacji i transkrypcji utworów na duet gitarowy. Jako solistka i
kameralistka, tworząc duet Kupiński Guitar Duo z mężem Dariuszem
Kupińskim, występuje z recitalami na całym świecie, m.in. w Stanach
Zjednoczonych, Japonii, Tajwanie, Chinach, Meksyku i większości krajów
Europy.
W swoim dorobku ma nagrania CD, m.in. album ‘Spanish Music’ z muzyką
I. Albéniza, E. Granadosa, M. de Falli, ‘Recital’ /2016/ zawierający głównie
autorskie aranżacje utworów F. Chopina, G. Rossiniego, A. Piazzolli oraz
G. Gershwina. Ideą najnowszej płyty ‘Kupinski Guitar Duo Goes Modern’
/2021/ było zarejestrowanie nowej, nieznanej i nieutrwalonej jeszcze na
nagraniach oryginalnej literatury na duet gitarowy.
W latach 2018-2019 realizowała projekt naukowy w Uniwersytecie w Louisville
(USA) w ramach programu „Mobilność Plus” Ministra Nauki i Szkolnictwa
Wyższego. W roku 2019 została laureatką Śląskiej Nagrody Naukowej.

Dariusz Kupiński

Jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Karola
Szymanowskiego w klasie prof. Wandy Palacz oraz Franz Liszt Hochschule für
Musik w Weimarze w klasie gitary prof. Thomasa Müllera-Peringa, u którego
realizował studia podyplomowe.
Ukończył studia doktoranckie w macierzystej uczelni pod kierunkiem
prof. Aliny Gruszki. Posiada stopień doktora sztuk muzycznych, jest adiunktem
w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach.
Od 2011 roku, wraz z Ewą Jabłczyńską, tworzą duet gitarowy Kupiński Guitar
Duo, który intensywnie koncertuje na całym świecie, m.in. w Stanach
Zjednoczonych, Japonii, Tajwanie, Chinach, Meksyku i większości krajów
Europy. a także prowadzi kursy i lekcje mistrzowskie. Jego zainteresowania
badawcze, naukowe i artystyczne obejmują głównie problematykę adaptacji
i transkrypcji utworów na duet gitarowy.
W swoim dorobku ma nagrania CD, m.in. album ‘Spanish Music’ z muzyką
I. Albéniza, E. Granadosa, M. de Falli, ‘Recital’ /2016/ zawierający głównie
autorskie aranżacje utworów F. Chopina, G. Rossiniego, A. Piazzolli oraz
G. Gershwina. Ideą najnowszej płyty ‘Kupinski Guitar Duo Goes Modern’
/2021/ było zarejestrowanie nowej, nieznanej i nieutrwalonej jeszcze na
nagraniach oryginalnej literatury na duet gitarowy.
W latach 2018-2019 realizował projekt naukowy w Uniwersytecie w Louisville
(USA) w ramach programu „Mobilność Plus” Ministra Nauki i Szkolnictwa
Wyższego.

Marek Pasieczny

Posiada trzy tytuły magistra sztuki (Masters’s Degree) z uczelni: Royal Conservatoire of Scotland, Glasgow, Wielkla Brytania (kompozycja, wykonawstwo z wyróznieniem) oraz Akademia Muzyczna im. K. Lipińskiego, Wroclaw (wykonawstwo z wyróznieniem). W 2010 roku Pasieczny rozpoczął doktorat w Australii na Central Queensland University oraz The Sydney University Conservatorium of Music w zakresie wykonawstwa. W 2012 roku powrócił do Europy otwierając doktorat z kompozycji na The University of Surrey, Londyn / Guildford, Wielka Brytania. W grudniu 2015 roku obronił doktorat-habilitację na tej uczlni, gdzie również wykładał kompozycje i orkiestrację.

Uczestniczy regularnie jako kompozytor i gitarzysta w festiwalach w Europie (Polska, Francja, Niemcy, Holandia, Belgia, Czechy, Grecja, Turcja, Szwajcaria, Austria, Wielka Brytania, Serbia, Bośnia i Hercegowina, Włochy), Azji (Chiny, Japonia), Rosja, Australia, Nowa Zelandia, Republika Południowej Afryki, Kanada i USA.

W swoim dorobku ma kilkadziesiąt płyt. W roli kompozytora i wykonawcy: 14 płyt, singli, EP solowych, 5 płyt z muzyką kameralną, 3 płyty z orkiestrą kameralna i symfoniczną, Jako kompozytor: 4 płyty dedykowane w całości twórczości Pasiecznego, 10 płyt, na których pojawia się pośród innych kompozytorów.

Komponował dla oraz współpracował z takimi muzykami jak: Pat Metheny (CD „Upojenie”), Anna Maria Jopek, Odair and Clarice Assad, David Russell, Roland Dyens, Carlo Domeniconi, LAGQ: Los Angeles Guitar Quartet, Ana Vidovic, Hilary Hahn, James Gourlay, Aaron Shorr, Andrew York, Pavel Steidl, Edoardo Catemario, Gabriel Bianco, Krzysztof Pelech, Michal Stanikowski, Andrzej Bauer, Vojin Kocic, Piotr Rojek, Duo Melis, Lulo Reinchard i wielu innych.

Premiery w ważniejszych salach koncertowych m.in.: Carnegie Hall, Nowy Jork, USA (2006, 2014), Royal Albert Hall, Londyn, Wielka Brytania (2004), Peabody Conservatory, Baltimore, USA (2012), Conservatoire National de Strasbourg, Sztrasburg, Francja (2011), He Luting Hall, Shanghai, China (2008), Canterbury Cathedral Quire, Canterbuty, Wielka Brytania (2014 z Prof. Krzysztofem Pendereckim), BBC Scotland Pacific Quay, Glasgow, Szkocja (2007), Sala im. W. Lutosławskiego, Warszawa (2003, 2009, 2012, 2015) (Warszawa), St John’s Smith Square, Londyn, Wielka Brytania (2018), Yekaterinburg Philharmonic Hall, Yekaterinburg, Rosja (2017)